sobota, 26 stycznia 2013

Elektrownie Słoneczne

Witam
Dzisiaj chciałby powiedziec kilka słów na temat może jeszcze nie tak rozwniętego  nowego sposobu pasywnego zarabiania  są to  Elektrownie Słoneczne.
W dzisiejszym świecie używamy energii elektrycznej . Jak jej brakuje to praktycznie wszystko staje nic nie działa. Jak ktoś się chce przekonać to niech wyłączy bezpieczniki. Ale jak podają źródła surowców energetycznych kończą się . Ropy wystarczy na 70 lat , węgla na trochę dłużej wystarczy . Za naszego życia ten problem nas nie dotyczy ale  może to dotyczyć czasów  naszych dzieci  , wnuków  . Dlatego my musimy coś zrobić aby złagodzić skutki naszej  polityki energetycznej . Zasoby surowcowe mają tę wadę że kiedyś się kończą. Aby ten proces w jakimś stopniu złagodzić należy racjonalnie zużywać energie , oszczędzać ją oraz stosować nowe sposoby jej pozyskiwania. Myślę ,że elektrownie słoneczne to jest sposób na rosnące  zapotrzebowanie energetyczne i jest to ekologiczny sposób produkcji energii elektrycznej.
Słońce jest wszędzie nie wymaga budowy linii zasilających . W dzień świeci dając energię . W panelu fotowoltaicznym jest zamieniane na  prąd  stały . Połączenie ze sobą paneli daje elektrownie słoneczną . Powstały prąd stały w falownikach zamieniany jest na prąd zmienny  dostosowany    parametrami do tego co jest w sieci energetycznej. Rozproszenie elektrowni słonecznych również bardzo korzystnie wpływa na energetykę a zwłaszcza w Polsce , gdzie istniejące sieci są przestarzałe wymagają dużych  inwestycji . Budowa  małych elektrowni słonecznych na dachach  budynków wykorzystując panele jako pokrycie dachowe zamiast tradycyjnych materiałów raz potania taką inwestycje jak również  daje dodatkowe pieniądze ze sprzedaży energii elektrycznej . Powstanie elektrowni słonecznych rozproszonych spowoduje ,że zostaną pokryte dla  części odbiorców ich potrzeby energetyczne. Nie trzeba będzie budować dużych linii energetycznych  „upiękniających „ krajobraz. Ktoś zada pytanie co w pochmurne dni  gdy produkcja w elektrowni słonecznej spadnie  będzie mniej energii , wtedy tradycyjna energetyka dostarczy prąd . Z uwagi na dużą powierzchnię jaką  zajmuje duże elektrownia słoneczna , budowa rozproszonych małych elektrowni słonecznych jest sensowna. Po za tym małe załączane i wyłączne moce nie będą powodowały chwilowych skoków napięcia i będzie ich możliwość podłączania do  niskiego napięcia . Są regiony na świecie że słońce świeci  od świtu do zmierzchu , powoduje to dla tych obszarów problemy , pustynnienie terenów , mam ma myśli wykorzystanie pustyń. Nic tam nie rośnie , słońce świeci non stop nie ma ludzi a kraje mające duże areały pustynne i cierpię niedostatek . Myślę ,że ta jak dzisiaj kraje posiadające złoża ropy naftowej  prosperują dobrze są bogate i mają znaczący wpływ na gospodarkę światową ,tak za parę lat kraje mające dobre warunki pogodowe , mające obszary które dzisiaj są dla nich problem rozwiną się i będą podobnie funkcjonowały. Odnawialne źródła energetyczne mają bardzo dobrą perspektywę rozwoju , a w tym elektrownie słoneczne. Kilkunasto lub kilkudziesięciu procentowy udział ich w bilansie energetycznym spowoduje zmniejszenie produkcji CO2 , zmniejszy zużycie surowców energetycznych a samochód elektryczny zastąpi dzisiejszy spalinowy samochód.  W Polsce rozwój elektrowni słonecznych jest mały .Sądzę że jak wejdzie nowa ustawa o OZE , jak jeszcze zagraniczne fundusze pomogą to nastąpi szybki rozwój elektrowni słonecznych . Z informacji jakie posiadam po długi  okresie eksploatacji około 30 letnim Japońska elektrownia słoneczna w Polsce , jej panele straciły kilka procent wydajności . Według mnie elektrownie słoneczne jak i inne odnawialne źródła energetyczne są i  będą  doskonałym źródłem dochodu pasywnego.  Energia odnawialna produkcja jej ,produkcja roślin energetycznych ,są to dzisiaj dzidziny które po mimo kryzusu będą się rozwijać.


Kończę  dzisiaj sobota  tradycyjnie chciałby zadedykować wszsytkim mój kolejny ulubiony utwór grupy :

Led Zeppelin - Stairway To Heaven


 

  

Pozdrawiam życzę miłej soboty


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz